270-AB
Wakefield-Vette
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 270-AB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 270-AB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 270-AB |
|---|---|
| Manufacturer | Wakefield-Vette |
| Description | HEATSINK TO-220 SM FOOTPRINT BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.32 | $0.303 | $0.288 | $0.28 | $0.277 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.258 | $0.242 | $0.22 | $0.212 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.750" (44.45mm) |
|---|---|
| Type: | Board Level |
| Thermal Resistance @ Natural: | 17.50°C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 6.00°C/W @ 400 LFM |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Series: | 270 |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | 4.0W @ 70°C |
| Package Cooled: | TO-220, TO-202 |
| Other Names: | 270AB 345-1041 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material Finish: | Black Anodized |
| Material: | Aluminum |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length: | 0.700" (17.78mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.375" (9.52mm) |
| Diameter: | - |
| Detailed Description: | Heat Sink TO-220, TO-202 Aluminum 4.0W @ 70°C Board Level |
| Attachment Method: | Bolt On |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 270-AB, use the request quote form to request 270-AB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 270-AB.The price and lead time for 270-AB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 270-AB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




