26PCGFA6G
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26PCGFA6G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26PCGFA6G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 26PCGFA6G |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell |
| Description | Board Mount Pressure Sensors 250psiUnamp, Straight PCB, 10 Vdc, Vac Gage |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $70.614 | $63.74 | $57.491 | $56.241 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 16 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | 26PC |
| Pressure Type: | Compound |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.2" (5mm) Tube |
| Package / Case: | 4-SIP Module |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 150 mV (10V) |
| Other Names: | 26PCGFA6G-ND 480-4174 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | ±250 PSI (±1723.69 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | ±500 PSI (±3447.38 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor ±250 PSI (±1723.69 kPa) Compound Male - 0.2" (5mm) Tube 0 mV ~ 150 mV (10V) 4-SIP Module |
| Accuracy: | ±0.7% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 26PCGFA6G, use the request quote form to request 26PCGFA6G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26PCGFA6G.The price and lead time for 26PCGFA6G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 26PCGFA6G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

