26PCFFA6G
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26PCFFA6G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26PCFFA6G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 26PCFFA6G |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell |
| Description | Piezoresistive Sensor, Differential, 0Psi Min, 100Psi Max, Rectangular, Through Hole Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $66.969 | $60.45 | $54.524 | $53.339 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 16 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | 26PC |
| Pressure Type: | Compound |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.2" (5.08mm) Tube |
| Package / Case: | 4-SIP Module |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 100 mV (10V) |
| Other Names: | 480-2521 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | ±100 PSI (±689.48 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | ±200 PSI (±1378.95 kPa) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor ±100 PSI (±689.48 kPa) Compound Male - 0.2" (5.08mm) Tube 0 mV ~ 100 mV (10V) 4-SIP Module |
| Accuracy: | ±0.6% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 26PCFFA6G, use the request quote form to request 26PCFFA6G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26PCFFA6G.The price and lead time for 26PCFFA6G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 26PCFFA6G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

