26PCBFG5G
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26PCBFG5G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26PCBFG5G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 26PCBFG5G |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | PRESSURE SENSOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 16 V |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | 26PC |
| Pressure Type: | Gauge |
| Port Style: | Barbless |
| Port Size: | Male - 0.25" (6.35mm) Tube |
| Package / Case: | 4-SIP |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 150 mV (10V) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 250 PSI (1723.69 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 500 PSI (3447.38 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Temperature Compensated |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 250 PSI (1723.69 kPa) Gauge Male - 0.25" (6.35mm) Tube 0 mV ~ 150 mV (10V) 4-SIP |
| Accuracy: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 26PCBFG5G, use the request quote form to request 26PCBFG5G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26PCBFG5G.The price and lead time for 26PCBFG5G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 26PCBFG5G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

