268-5401-11-1102JH
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 268-5401-11-1102JH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 268-5401-11-1102JH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 268-5401-11-1102JH |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN SOCKET CLCC 68POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | CLCC |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.100" (2.54mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | OEM |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 2006805400-011011002 2685401111102JH 3M6809B 5113869925 51138699253 5400767310 54007673101 7000007718 80-6103-5173-8 80610351738 JE-1500-8572-6 JE150901401 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 68 (4 x 17) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Features: | Closed Frame |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Resistance: | - |
| Contact Material - Post: | Beryllium Copper |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 268-5401-11-1102JH, use the request quote form to request 268-5401-11-1102JH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 268-5401-11-1102JH.The price and lead time for 268-5401-11-1102JH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 268-5401-11-1102JH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


