26642001RP2
NorComp
26642001RP2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26642001RP2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 26642001RP2
Manufacturer NorComp
Description CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 20POS
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:2664
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.327" (8.30mm)
Other Names:2664S-10
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:20
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:1A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.150" (3.81mm)