2650-0-00-01-00-00-33-0
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2650-0-00-01-00-00-33-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2650-0-00-01-00-00-33-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2650-0-00-01-00-00-33-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | CONN PC PIN CIRC .025DIA TINLEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.58 | $0.544 | $0.49 | $0.435 | $0.417 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.381 | $0.363 | $0.299 | $0.272 | ||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Terminal Type: | PC Pin |
| Terminal Style: | Single End, Nail Head |
| Series: | 2650 |
| Pin Size - Below Flange: | - |
| Pin Size - Above Flange: | 0.025" (0.64mm) Dia |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 2.65E+15 2650000010000330 ED90555 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter: | 0.029" (0.74mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length - Overall: | 0.272" (6.91mm) |
| Length - Below Flange: | - |
| Length - Above Flange: | 0.250" (6.35mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Insulation Color: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Flange Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Detailed Description: | PC Pin Terminal Connector Through Hole Tin-Lead 0.025" (0.64mm) Dia |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish: | Tin-Lead |
| Board Thickness: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2650-0-00-01-00-00-33-0, use the request quote form to request 2650-0-00-01-00-00-33-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2650-0-00-01-00-00-33-0.The price and lead time for 2650-0-00-01-00-00-33-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2650-0-00-01-00-00-33-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


