26181-67-01
Orion Fans
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 26181-67-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 26181-67-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 26181-67-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Orion Fans |
| Description | CORD 16AWG 6-15P-IEC320C13 6.58' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.39 | $10.89 | $9.90 | $9.405 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $9.158 | $8.168 | $7.673 | $6.782 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 125VAC |
| Style: | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) |
| Shielding: | Unshielded |
| Series: | - |
| Other Names: | 1053-1732 26181-67-01X |
| Operating Temperature: | 60°C |
| Number of Conductors: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Length: | 6.58' (2.01m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 6.58' (2.01m) Power Cord Black NEMA 6-15P To IEC 320-C13 SJT |
| Current Rating: | - |
| Cord Type: | SJT |
| Color: | Black |
| Approved Countries: | Australia, Canada, Europe, Finland, Japan, Netherlands, New Zealand, Norway, Sweden, United Kingdom, United States |
| Approval Marks: | ASTA, BSI Kitemark, CEBEC, CSA, DEMKO, ESTI, FIMKO, IMQ, KEMA, NF, NEMKO, OVE, SEMKO, SAA, T, UL, VDE Registered |
| 2nd Connector: | IEC 320-C13 |
| 1st Connector: | NEMA 6-15P |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 26181-67-01, use the request quote form to request 26181-67-01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 26181-67-01.The price and lead time for 26181-67-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 26181-67-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


