2617-0-01-21-00-00-03-0
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2617-0-01-21-00-00-03-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2617-0-01-21-00-00-03-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2617-0-01-21-00-00-03-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | PIN PRESS FIT SOLDERLESS |
| Lead Free Status / RoHS Status | RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.495 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Press-Fit |
|---|---|
| Terminal Type: | PC Pin |
| Terminal Style: | Single End |
| Series: | 2617 |
| RoHS Status: | RoHS Compliant |
| Pin Size - Below Flange: | 0.020" (0.51mm) Dia |
| Pin Size - Above Flange: | 0.044" (1.12mm) Dia |
| Packaging: | Bulk |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter: | 0.040" (1.02mm) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length - Overall: | 0.227" (5.77mm) |
| Length - Below Flange: | 0.119" (3.02mm) |
| Length - Above Flange: | 0.077" (1.96mm) |
| Insulation Color: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Flange Diameter: | 0.055" (1.40mm) |
| Detailed Description: | PC Pin Terminal Connector Through Hole Gold 0.044" (1.12mm) Dia |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Board Thickness: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2617-0-01-21-00-00-03-0, use the request quote form to request 2617-0-01-21-00-00-03-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2617-0-01-21-00-00-03-0.The price and lead time for 2617-0-01-21-00-00-03-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2617-0-01-21-00-00-03-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

