25MS733MEFC6.3X7
Rubycon
25MS733MEFC6.3X7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25MS733MEFC6.3X7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25MS733MEFC6.3X7
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:MS7
Ripple Current @ Low Frequency:66mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:99mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:33µF