25MS53.3MEFCT54X5
Rubycon
25MS53.3MEFCT54X5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25MS53.3MEFCT54X5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25MS53.3MEFCT54X5
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:MS5
Ripple Current @ Low Frequency:11mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.5mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.3µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3.3µF