25LC640-E/P
Buy 25LC640-E/P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25LC640-E/P
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC EEPROM 64K SPI 3MHZ 8DIP
(In US Dollars)
600 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.5 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Other Names:25LC640E/P
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:64Kb (8K x 8)
Memory Interface:SPI
Memory Format:EEPROM
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:EEPROM Memory IC 64Kb (8K x 8) SPI 3MHz 8-PDIP
Clock Frequency:3MHz