25LC040A-I/SN
Micrel / Microchip Technology
25LC040A-I/SN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25LC040A-I/SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25LC040A-I/SN
Manufacturer Microchip
Description SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 10 MHz, 2.5 to 5.5V, -40Cto 150C, SOIC-8, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45676 pcs
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.5 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:25LC040AISN
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Memory Format:EEPROM
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Detailed Description:EEPROM Memory IC 4Kb (512 x 8) SPI 10MHz 8-SOIC
Clock Frequency:10MHz