25LC040A-E/SN
Micrel / Microchip Technology
25LC040A-E/SN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25LC040A-E/SN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25LC040A-E/SN
Manufacturer Microchip
Description SPI Serial EEPROM Family, 8-bit, 10 MHz, 2.5 to 5.5V, -40Cto 150C, SOIC-8, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50431 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.5 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:4Kb (512 x 8)
Memory Interface:SPI
Memory Format:EEPROM
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Detailed Description:EEPROM Memory IC 4Kb (512 x 8) SPI 10MHz 8-SOIC
Clock Frequency:10MHz