25CTQ045STR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
25CTQ045STR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 25CTQ045STR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 25CTQ045STR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description DIODE SCHOTTKY 45V 15A D2PAK
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710mV @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45V
Supplier Device Package:D2PAK
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:25CTQ045STRSMC
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:1mA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A