253C124A60NA
CTS Electronic Components
253C124A60NA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 253C124A60NA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 253C124A60NA
Manufacturer CTS Electronic Components
Description JOYSTICK 120K OHM 2 AXIS TH
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±10%
Size / Dimension:Square - 0.768" L x 0.693" W x 0.579" H (19.50mm x 17.60mm x 14.70mm)
Series:253
Rotation Angle:60°
Resistance:120 kOhms
Power (Watts):0.0125W
Packaging:Bulk
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:2 Axis 120 kOhms Through Hole Joystick Potentiometer 60° 0.0125W