250USC470MEFCSN25X35
Rubycon
250USC470MEFCSN25X35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 250USC470MEFCSN25X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 250USC470MEFCSN25X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:USC
Ripple Current @ Low Frequency:2.15A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.225A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF