250S130DR
Hamlin / Littelfuse
250S130DR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 250S130DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 250S130DR
Manufacturer Littelfuse
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12223 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:900ms
Thickness (Max):0.146" (3.70mm)
Size / Dimension:0.370" L x 0.291" W (9.40mm x 7.40mm)
Series:POLY-FUSE®, 250S
Resistance - Post Trip (R1) (Max):20 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 Ohms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2-SMD
Other Names:F3520DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 130mA Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):260mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):130mA