250R120-R1U
Hamlin / Littelfuse
250R120-R1U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 250R120-R1U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 250R120-R1U
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:2.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Series:POLY-FUSE®, 250R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):16 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):6 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:250R120R1U
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):240mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA