250CFX47MEFC12.5X25
Rubycon
250CFX47MEFC12.5X25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 250CFX47MEFC12.5X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 250CFX47MEFC12.5X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:CFX
Ripple Current @ Low Frequency:360mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:720mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF