250BXF120M18X20
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 250BXF120M18X20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 250BXF120M18X20
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 172 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:BXF
Ripple Current @ Low Frequency:1.013A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.25A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:1189-3981
250BXF120M18X20-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:120µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:120µF