24LC025/ST
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24LC025/ST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 24LC025/ST
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC EEPROM 2K I2C 400KHZ 8TSSOP
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:2.5 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-TSSOP
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:2Kb (256 x 8)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:EEPROM Memory IC 2Kb (256 x 8) I²C 400kHz 900ns 8-TSSOP
Clock Frequency:400kHz