24FB4440-F
Cornell Dubilier Electronics
24FB4440-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24FB4440-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 24FB4440-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:440V
Tolerance:±10%
Termination:Quick Connect, Disconnect
Size / Dimension:2.625" Dia (66.68mm), Lip
Series:MPF
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.813" (20.64mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.250" (82.55mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:40µF Film Capacitor 440V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:40µF