24AA044T-I/ST
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24AA044T-I/ST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 24AA044T-I/ST
Manufacturer Microchip
Description EEPROM Serial-I2C 4K-bit 2Block x 256 x 8 1.8V/2.5V/3.3V/5V 8-Pin TSSOP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37436 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Voltage - Supply:1.7 V ~ 5.5 V
Technology:EEPROM
Supplier Device Package:8-TSSOP
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Memory Type:Non-Volatile
Memory Size:4Kb (256 x 8 x 2)
Memory Interface:I²C
Memory Format:EEPROM
Detailed Description:EEPROM Memory IC 4Kb (256 x 8 x 2) I²C 1MHz 400ns 8-TSSOP
Clock Frequency:1MHz