CNC Tech
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 243-48-1-06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 243-48-1-06
Manufacturer CNC Tech
Description CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Termination Post Length:0.124" (3.15mm)
Termination:Solder
Series:-
Pitch - Post:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tube
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Positions or Pins (Grid):48 (2 x 24)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features:Open Frame
Current Rating:1A
Contact Resistance:20 mOhm