24-6040-9703
Kester
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24-6040-9703 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 24-6040-9703 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 24-6040-9703 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/285 .015" 1LB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $99.49 | $91.426 | $86.048 | $80.67 | $75.292 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 27 AWG, 28 SWG |
|---|---|
| Type: | Wire Solder |
| Shipping Info: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Series: | 285 |
| Process: | Leaded |
| Other Names: | 24-6040-9703-ND KE1860 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting Point: | 361 ~ 374°F (183 ~ 190°C) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Flux Type: | Rosin Mildly Activated (RMA) |
| Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
| Detailed Description: | Leaded Rosin Mildly Activated (RMA) Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 27 AWG, 28 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Composition: | Sn60Pb40 (60/40) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 24-6040-9703, use the request quote form to request 24-6040-9703 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24-6040-9703.The price and lead time for 24-6040-9703 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24-6040-9703.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

