24-6040-0053
Kester
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24-6040-0053 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 24-6040-0053 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 24-6040-0053 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER RA FLUX 16AWG 60/40 1LB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $43.92 | $40.26 | $34.77 | |||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $31.11 | $29.28 | $27.45 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16 AWG, 18 SWG |
|---|---|
| Weight: | 1 lb (453.59g) |
| Type: | Wire Solder |
| Shipping Info: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Series: | 44 |
| Process: | Leaded |
| Other Names: | 2460400053 KE1115 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Melting Point: | 361 ~ 374°F (183 ~ 190°C) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Flux Type: | Rosin Activated (RA) |
| Diameter: | 0.050" (1.27mm) |
| Detailed Description: | Leaded Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 16 AWG, 18 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Composition: | Sn60Pb40 (60/40) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 24-6040-0053, use the request quote form to request 24-6040-0053 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24-6040-0053.The price and lead time for 24-6040-0053 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24-6040-0053.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

