24-5050-0066
Kester
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 24-5050-0066 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 24-5050-0066 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 24-5050-0066 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER FLUX-CORED/44 .093" 1LB S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 25 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $64.304 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 11 AWG, 13 SWG |
|---|---|
| Type: | Wire Solder |
| Shipping Info: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Series: | 44 |
| Process: | Leaded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting Point: | 361 ~ 420°F (183 ~ 216°C) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Flux Type: | Rosin Activated (RA) |
| Diameter: | 0.093" (2.36mm) |
| Detailed Description: | Leaded Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn50Pb50 (50/50) 11 AWG, 13 SWG Spool, 1 lb (454 g) |
| Composition: | Sn50Pb50 (50/50) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 24-5050-0066, use the request quote form to request 24-5050-0066 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 24-5050-0066.The price and lead time for 24-5050-0066 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 24-5050-0066.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


