23ESB103MMF50B
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 23ESB103MMF50B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 23ESB103MMF50B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 23ESB103MMF50B |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 600 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.673 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Lug |
| Temperature Coefficient: | 5% |
| Taper: | Logarithmic |
| Size - Body: | - |
| Series: | 23, Citec |
| Rotation: | 300° |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1624213-3 |
| Number of Turns: | 1 |
| Number of Gangs: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 10k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer Rotary, SPST 1 Turn Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug |
| Bushing Thread: | 3/8 |
| Built in Switch: | Rotary, SPST |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Type: | Flatted |
| Actuator Length: | 1.969" (50.00mm) |
| Actuator Diameter: | 0.250" (6.35mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 23ESB103MMF50B, use the request quote form to request 23ESB103MMF50B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 23ESB103MMF50B.The price and lead time for 23ESB103MMF50B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 23ESB103MMF50B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
