234-3034-02-0602
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 234-3034-02-0602 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 234-3034-02-0602 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 234-3034-02-0602 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN ZIG-ZAG ZIF 34POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $65.779 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Zig-Zag, ZIF (ZIP) |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.192" (4.90mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | Textool™ |
| Pitch - Post: | 0.050" (1.27mm) |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00051115304460 7010321939 JE150378386 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 34 (2 x 17) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polysulfone (PSU), Glass Filled |
| Features: | Closed Frame |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Resistance: | 25 mOhm |
| Contact Material - Post: | Beryllium Copper |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 234-3034-02-0602, use the request quote form to request 234-3034-02-0602 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 234-3034-02-0602.The price and lead time for 234-3034-02-0602 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 234-3034-02-0602.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



