2326-2-00-50-00-00-07-0
Mill-Max
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2326-2-00-50-00-00-07-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2326-2-00-50-00-00-07-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2326-2-00-50-00-00-07-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Mill-Max |
| Description | CONN PC PIN CIRC .050DIA TINLEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.48 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Swage |
|---|---|
| Terminal Type: | PC Pin |
| Terminal Style: | Double End |
| Series: | 2326 |
| Pin Size - Below Flange: | - |
| Pin Size - Above Flange: | 0.050" (1.27mm) Dia |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 2326-200500000070 2326200500000070 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter: | 0.055" (1.40mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length - Overall: | 0.200" (5.08mm) |
| Length - Below Flange: | 0.090" (2.29mm) |
| Length - Above Flange: | 0.090" (2.29mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Color: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Flange Diameter: | 0.078" (1.98mm) |
| Detailed Description: | PC Pin Terminal Connector Through Hole Tin-Lead 0.050" (1.27mm) Dia |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish Thickness: | 300.0µin (7.62µm) |
| Contact Finish: | Tin-Lead |
| Board Thickness: | 0.062" (1.57mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2326-2-00-50-00-00-07-0, use the request quote form to request 2326-2-00-50-00-00-07-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2326-2-00-50-00-00-07-0.The price and lead time for 2326-2-00-50-00-00-07-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2326-2-00-50-00-00-07-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




