232-1285-00-0602J
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 232-1285-00-0602J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 232-1285-00-0602J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 232-1285-00-0602J |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS GLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $20.22 | $18.25 | $17.485 | $16.392 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $15.846 | $14.971 | $14.534 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, ZIF (ZIP), 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.110" (2.78mm) |
| Termination: | Press-Fit |
| Series: | Textool™ |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 0 54007 46503 4 20032012850000060 20032012850000060-ND 2003201285000006003 2003201285000006003- 232-1285-00-0602J-ND 2321285000602J 3M5076 5400746503 54007465034 7000007720 JE160003248 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 32 (2 x 16) |
| Mounting Type: | Connector |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polysulfone (PSU), Glass Filled |
| Features: | Closed Frame |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Resistance: | - |
| Contact Material - Post: | Beryllium Copper |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 232-1285-00-0602J, use the request quote form to request 232-1285-00-0602J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 232-1285-00-0602J.The price and lead time for 232-1285-00-0602J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 232-1285-00-0602J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

