2308-36MMX55M
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2308-36MMX55M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2308-36MMX55M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2308-36MMX55M |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE MASKING NATURAL 1.42"X 60YD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.58 | $10.12 | $9.20 | $8.74 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $8.28 | $7.82 | $7.36 | $6.90 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.42" (36.00mm) |
|---|---|
| Usage: | Paint Masking |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Thickness: | 0.0053" (5.3 mils, 0.135mm) |
| Temperature Range: | 250°F (121°C) - 30 minutes |
| Tape Type: | Masking |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Series: | 2308 |
| Packaging: | Roll |
| Other Names: | 00051131065475 05113106547 2308-36MMX55M-ND 230836MMX55M 3M158722 5113106547 51131065475 7000123880 70006281441 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 180' (55.0m) 60 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | Natural |
| Backing, Carrier: | Crepe Paper |
| Adhesive: | Rubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2308-36MMX55M, use the request quote form to request 2308-36MMX55M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2308-36MMX55M.The price and lead time for 2308-36MMX55M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2308-36MMX55M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


