2307-72MMX55M
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2307-72MMX55M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2307-72MMX55M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2307-72MMX55M |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE MASKING NATURAL 2.83"X 60YD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.18 | $13.80 | $13.11 | $12.42 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $11.73 | $11.04 | $10.35 | $9.66 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 2.83" (72.00mm) |
|---|---|
| Usage: | Paint Masking |
| Thickness - Backing, Carrier: | - |
| Thickness - Adhesive: | - |
| Thickness: | 0.0052" (5.2 mils, 0.132mm) |
| Temperature Range: | 200°F (93°C) - 30 minutes |
| Tape Type: | Masking |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 12 Months |
| Series: | 2307 |
| Packaging: | Roll |
| Other Names: | 00021200711213 02120071121 2120071121 21200711213 2307-72MMX55M-ND 230772MMX55M 3M158719 7000123534 70006159555 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 180' (55.0m) 60 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | Natural |
| Backing, Carrier: | Crepe Paper |
| Adhesive: | Rubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2307-72MMX55M, use the request quote form to request 2307-72MMX55M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2307-72MMX55M.The price and lead time for 2307-72MMX55M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2307-72MMX55M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


