2301
Microsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2301 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2301 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 2301 |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | TRANS HBT RF BIPOLAR 55BT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 45V |
|---|---|
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | 55BT |
| Series: | - |
| Power - Max: | 5.6W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 55BT |
| Operating Temperature: | 200°C (TJ) |
| Noise Figure (dB Typ @ f): | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Gain: | 8dB |
| Frequency - Transition: | 2.3GHz |
| Detailed Description: | RF Transistor NPN 45V 300mA 2.3GHz 5.6W Chassis Mount 55BT |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 10 @ 100mA, 5V |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 300mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 2301, use the request quote form to request 2301 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2301.The price and lead time for 2301 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2301.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



