23-6040-0018
Kester
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 23-6040-0018 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 23-6040-0018 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 23-6040-0018 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER RA FLUX 22AWG 60/40 .5LB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 22 AWG, 23 SWG |
|---|---|
| Weight: | 0.5 lb (226.8g) |
| Type: | Wire Solder |
| Shipping Info: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 36 Months |
| Series: | 44 |
| Process: | Leaded |
| Other Names: | KE1118 |
| Melting Point: | 361 ~ 374°F (183 ~ 190°C) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Form: | Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb |
| Flux Type: | Rosin Activated (RA) |
| Diameter: | 0.025" (0.64mm) |
| Detailed Description: | Leaded Rosin Activated (RA) Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 22 AWG, 23 SWG Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb |
| Composition: | Sn60Pb40 (60/40) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 23-6040-0018, use the request quote form to request 23-6040-0018 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 23-6040-0018.The price and lead time for 23-6040-0018 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 23-6040-0018.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


