227UVR6R3MEW
Illinois Capacitor
227UVR6R3MEW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 227UVR6R3MEW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 227UVR6R3MEW
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:UVR
Ripple Current @ Low Frequency:122.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.45A @ 120kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.248" (6.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):904.3 mOhm
Detailed Description:220µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 904.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF