227CKR035M
Illinois Capacitor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 227CKR035M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 227CKR035M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 227CKR035M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 220UF 20% 35V THRU HOLE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.47 | $0.323 | $0.194 | $0.145 | ||
| 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |||
| $0.123 | $0.116 | $0.11 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 35V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Series: | CKR |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 450mA @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 1572-1399 227CKR035M-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.551" (14.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 904 mOhm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 220µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 220µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 227CKR035M, use the request quote form to request 227CKR035M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 227CKR035M.The price and lead time for 227CKR035M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 227CKR035M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
