226SML016M
Illinois Capacitor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 226SML016M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 226SML016M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 226SML016M |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.058 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 16V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Series: | SML |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 44mA @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.217" (5.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 12.057 Ohm @ 120Hz |
| Detailed Description: | 22µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 12.057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 22µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 226SML016M, use the request quote form to request 226SML016M pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 226SML016M.The price and lead time for 226SML016M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 226SML016M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
