225P68391WD3
Cornell Dubilier Electronics
225P68391WD3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 225P68391WD3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 225P68391WD3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 113 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:70V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.701" L x 0.339" W (17.80mm x 8.60mm)
Series:Orange Drop® 225P
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:338-3424
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.375" (9.52mm)
Height - Seated (Max):0.488" (12.40mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester
Detailed Description:0.068µF Film Capacitor 70V 100V Polyester Radial
Capacitance:0.068µF