223MWS402KJ
Illinois Capacitor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 223MWS402KJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 223MWS402KJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 223MWS402KJ |
|---|---|
| Manufacturer | Illinois Capacitor |
| Description | CAP FILM 0.022UF 10% 4KVDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.952 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 4000V (4kV) |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 750V |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 0.728" Dia x 1.339" L (18.50mm x 34.00mm) |
| Series: | MWS |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Dielectric Material: | Polyester, Metallized |
| Detailed Description: | 0.022µF Film Capacitor 750V 4000V (4kV) Polyester, Metallized Axial |
| Capacitance: | 0.022µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 223MWS402KJ, use the request quote form to request 223MWS402KJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 223MWS402KJ.The price and lead time for 223MWS402KJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 223MWS402KJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
