2225E561K202KHT
Knowles NOVACAP
2225E561K202KHT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2225E561K202KHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2225E561K202KHT
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 560PF 2KV 2225
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.080" (2.03mm)
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:560pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 2225 (5763 Metric)
Capacitance:560pF