221AMA16R
CTS Electronic Components
221AMA16R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 221AMA16R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 221AMA16R
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH ROTARY DIP HEX 100MA 50V
(In US Dollars)
700 pcs1400 pcs7000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:50VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:221
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:CT3087TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:20,000 Steps
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Length:0.390" (9.91mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.225" (5.72mm)
Features:-
Electrical Life:20,000 Steps
Detailed Description:Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
Current Rating:100mA