220VXG1000MEFC35X35
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 220VXG1000MEFC35X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 220VXG1000MEFC35X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:220V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:VXG
Ripple Current @ Low Frequency:2.21A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.315A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 220V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF