220AMA10R
CTS Electronic Components
220AMA10R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 220AMA10R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 220AMA10R
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 50V
(In US Dollars)
1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:50VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:220
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:CT3071-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:10,000 Steps
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Length:0.283" (7.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.150" (3.81mm)
Features:-
Electrical Life:10,000 Steps
Detailed Description:Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
Current Rating:100mA