219-12LPSTJRF
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 219-12LPSTJRF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 219-12LPSTJRF
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:20VDC
Termination Style:J Lead
Series:219
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:219012LPSTJRF
21912LPSTJRF
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:12
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Length:1.258" (31.95mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.200" (5.08mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Electrical Life:2,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 12 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Current Rating:100mA