219-10MST
CTS Electronic Components
219-10MST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 219-10MST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 219-10MST
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 20V
(In US Dollars)
1 pcs20 pcs40 pcs60 pcs100 pcs
260 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:20VDC
Termination Style:Gull Wing
Series:219
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:219010MST
21910MST
CT21910MST
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length:1.058" (26.87mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.170" (4.33mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Electrical Life:2,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Current Rating:100mA