218-12LPSJR
Buy 218-12LPSJR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 218-12LPSJR
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:J Lead
Series:218
Pitch:0.050" (1.27mm), Half
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:218012LPSJR
21812LPSJR
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:0.646" (16.41mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.106" (2.70mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 12 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Current Rating:25mA