218-10LPSJR
CTS Electronic Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 218-10LPSJR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 218-10LPSJR
Manufacturer CTS Electronic Components
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:24VDC
Termination Style:J Lead
Series:218
Pitch:0.050" (1.27mm), Half
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:218010LPSJR
21810LPSJR
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:0.546" (13.87mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.106" (2.70mm)
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Current Rating:25mA