2163-26-01-P2
NorComp
2163-26-01-P2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2163-26-01-P2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 2163-26-01-P2
Manufacturer NorComp
Description CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 26POS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:2163
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:0.329" (8.36mm)
Other Names:2163S-26
Operating Temperature:-
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:26
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Insulation Material:Thermoplastic, Glass Filled
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 26 position 0.079" (2.00mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.152" (3.86mm)